משכנתא חוץ בנקאית – דרגה שנייה

לכל אחד מהגופים שקיבל רישיון מתאים בתחום יש את טעמי הסיכון שלו, סביבת הריבית ומתווה ההלוואה אשר הוא מוכן להעמיד ללקוחותיו. לרוב החברות העוסקות בתחום מאשרות משכנתא מדרגה שנייה עד לגובה של 85% מערך הנכס, כמובן דבר זה יבדק על ידי החברות עצמם בשמאות מורחבת.

החוק מחייב את בנק בישראל לאשר משכנתא מדרגה שנייה ללקוח שהתנהלותו תקינה, כך שכל עוד הלקוח מתנהל תקין בהחזר התשלומים החודשי של המשכנתא שלו אין מניעה לקבל אישור לשעבוד נוסף על הנכס למשכנתא מדרגה שנייה.

כמו כן, אותם חברות לא מוגבלות ביחס החזר של הלקוח כמו שמוגבלים הבנקים, הם גמישים ומבינים את השוק וקרובים לשטח הרבה יותר מהבנקים, כך שהם יאפשרו יחס החזר גבוה יותר. כל זאת מול החיסרון העיקרי שהוא ריביות גבוהות יותר שמשקפות את הסיכון שנוטלת אותה חברה.

חברות חוץ בנקאיות יודעות לתת פייט לבנקים דווקא בהלוואות משונות בתנאים מורכבים יותר. הגודל שלהן והרגולציה המשוחררת יותר מאפשר להן גמישות רבה יותר ביחס לבנק, כך שבהלוואות מורכבות כמו למשל משכנתא לכל מטרה, ייתכן שתנאי המימון בחברה חוץ בנקאית יהיו זולים יותר.

דווקא במקרים אלה חשוב יותר היועץ, שכן כדי להתמודד נכון וטוב יותר מול הגופים האלה, חשוב לדעת מטרת ההלוואה הנדרשת ונסיבות התא המשפחתי, שכן הריביות נקבעות על בסיס סיווג צרכי המשכנתא מדרגה שניה, וכשמדובר בריביות גבוהות גם ככה עדיף ללכת עם מישהו שמבין וגם מכיר את התנהלות החברות בתחום, שכן לכל חברה יש את היתרונות והחסרונות שלה.