משכנתא לבעלי נכויות

משכנתא לנכים ולבעלי מוגבלויות

ציבור הנכים בישראל הולך וצובר הכרה באופנים שונים. כחלק מכך ועדת הכספים החלה לתת את הדעת לסוגיית המשכנתאות לנכים בניסיון להתמודד עם סירוב הבנקים להעניק לנכים משכנתא.

מחפש יועץ משכנתאות בבאר שבע?

אילו קשיים יופיעו במקרה של משכנתא לנכים ולבעלי מוגבלות?

כמה סוגיות הופכות את מתן המשכנתא לנכים למורכבת במיוחד והראשונה היא ביטוח חיים שמהווה מכשול עבור בעלי מוגבלויות שבשל נכותם לא יכולים לעתים להתקבל לביטוח חיים. זה גורם לבנק לסרב להעניק להם משכנתא. סוגיה אחרת היא ההכנסה מקצבת הנכות שאינה מוכרת על ידי הבנקים כהכנסה. בשל כך גובה המשכנתא שמוכנים הבנקים לאשר הוא מוגבל ולעתים הם נמנעים מממתן משכנתא היות שמרבית ההכנסה מגיעה מקצבה שאינה כאמור מוכרת על ידם.
בנוסף, אדם שאינו כשיר משפטית לחתום על משכנתא חייב להיות מיוצג על ידי אפוטרופוס שיאושר על ידי בית המשפט, מה שהופך את ההליך למסורבל, מתיש ולעתים עשוי להביא גם לביטול העסקה.

ישנם מקרים שבהם לוקחי משכנתא מבקשים לשפר אותה, כלומר לערוך מיחזור משכנתא. במצב כזה יש לחדש את ביטוח החיים. במקרה שהנכות נגרמה לאחר לקיחת המשכנתא, ייתכן שהלווה לא יוכל להצטרף מחדש לביטוח חיים מה שעשוי למנוע מיחזור המשכנתא.

עד כאן הקשיים, וכעת הפתרונות

עד שיוסדר הנושא של ביטוח חיים בחקיקה, במקרים שבהם לבן או בת הזוג של הנכה יש הכנסה גבוהה חלק מהבנקים יוכלו לוותר על ביטוח חיים. הדבר מותנה בחישוב סיכון של הבנק, או בריביות או בצירוף ערב תומך שניתן יהיה להסתמך על חלק מהכנסתו לטובת אישור המשכנתא. חשוב לדעת שלנכים ובעלי מוגבלויות יש אפשרות לקבל סיוע עם משכנתא מסובסדת בריבית נמוכה. נכי משרד הביטחון זכאים להלוואה נוספת בתנאים נוחים.

עם יועץ משכנתאות מקצועי גם כשקיימות מגבלות פיזיות הדבר לא יהווה בהכרח מגבלה בנושא המשכנתא ככל אחד אחר, ואולי אף בתנאים טובים יותר, בנסיבות העניין.