משכנתא למחיר למשתכן

משכנתא במחיר למשתכן – המדריך המלא


מהי משכנתא למחיר למשתכן ומדוע הוא מעסיק זוגות צעירים רבים?

פרויקט מחיר למשתכן הוא פרויקט לאומי שמסייע לזוגות (העומדים בתנאים ובדרישות) ברכישת הדירה הראשונה. גם ברי המזל שזכו בהגרלות נדרשים לקחת משכנתא, ובמקרה של מחיר למשתכן יש כמה דברים שחשוב להבין ביחס לנטילת משכנתא.

מחפש יועץ משכנתאות בבאר שבע?

מהו גובה המימון ?

השוני העיקרי בסוג עסקאות כאלה הוא בהקשר של גובה המימון לצורך ההון העצמי. כמו כל חסרי הדיור גם רוכשי דירה במסגרת מחיר למשתכן זכאים לעד 75% מעלות הנכס אולם כאן עלות הנכס נקבעת לפי שווי השוק שהוא גבוה יותר מעלותו בפועל במסגרת פרויקט מחיר למשתכן. המשמעות היא  שההון העצמי שדרוש לרכישת הנכס הוא קטן משמעותית במסגרת מחיר למשתכן.

הגבלות ותנאים חשובים להכיר
מול כל ההקלות קיימות שתי מגבלות. האחת, לא ניתן לקבל מימון של 100% משווי הדירה כשההון עצמי שצריך להעמיד יהיה לא פחות מסך של 100,000 ₪. השני, שווי הדירה בשוק החופשי לצורך חישוב המשכנתא לא יעלה על 1.8 מיליון שקלים, סכום שתואם את מחירי הדירות הגדולות באזורי ביקוש.

מה קובע את מחיר הנכס ?

חשוב להבין שבמסגרת תכנית מחיר למשתכן יש שני מדדים שמשפיעים על המחיר: המחיר למ”ר וגודל הדירה. בניגוד למחיר למ”ר שאותו אנו יודעים מראש, את גודל הדירה אין אפשרות לדעת מראש היות שמדובר בהגרלה שבה אלו שנבחרו ראשונים יקבלו קדימות בבחירת הדירות. המשמעות היא שיש לרוכשי הדירות חוסר וודאות מהותי לגבי עלות הנכס ומשום כך כדאי לערוך חישוב גס כדי לבדוק האם נוכל לעמוד ברכישת רוב הדירות שמוצעות בפרויקט וכן לוודא שתוכלו לעמוד במשכנתא שתצטרכו לקחת.

כפי שניתן להבין, לקיחת משכנתא במסגרת מחיר למשתכן עשויה להיות מורכבת. כדי להבטיח תהליך יעיל כלכלית חשוב להתייעץ עם מומחה משכנתאות שיוכל לסלול לכם את הדרך לדירה המובטחת.