משכנתא לבנייה

משכנתא לבנייה

כשאנחנו בונים בעצמנו אנחנו רוצים להתאים לסטנדרט האישי שלנו, כשזה נוגע למפרט טכני, עיצוב פנים, עיצוב חוץ וכד’. עם זאת, הלקוח אחראי על התקדמות הבנייה ומימונו. על כן, חשוב לדעת איך לשלב מימון הלוואת משכנתא יחד עם תהליך התקדמות הבניה, יש כללים רבים וחשובים ששונים מהותית מקניית דירה יד ראשונה או שנייה וחשוב להבין את ההבדלים בין משכנתא רגילה לבין משכנתא לבנייה.

הבדלים בין משכנתא לבנייה למשכנתא רגילה

משכנתא לבניית בית פרטי, היא משכנתא שדורשת את כל הפרוצדורות של משכנתא רגילה, יחד עם הגשת טפסים נוספים שמרכיבים לנו סט חדש של פרוצדורות וקריטריונים לצורך נטילת המשכנתא.

בתמצית הפרוצדורה לנטילת משכנתא לבנייה עצמית, דורשת הצגת מסמכים כגון היתרי בנייה בתוקף, תוכניות בנייה, חוזה פיתוח וכד’, וגם לאחר אישור המשכנתא תהליך השחרור מורכב מאוד, משיכת כספים בשלבים – בהתאם להתקדמות הבנייה, כמו גם בהתאם להערכת שמאי לערך הנכס עבור כל שלב של הבנייה. אם אין תכנון מקדים ומחושב יש סיכון להיתקע בתהליך הבנייה ללא כסף.

בעיות נפוצות במשכנתא לבנייה עצמית

לממן את כל שלבי הבנייה – מבלי לחזור לבנק ולבקש תוספת למשכנתא.
ריביות גבוהות שלא לצורך, עקב התנהלות שאינה מקצועית, עם הבנק.
עמידה בהסכמים לקבלנים – עקב כך שהבנק משחרר את המשכנתא בפעימות.
התנהלות ממושכת מול הבנק, שמבקשת מאיתנו אנרגיה להשלמתה. 
הדרכה במשכנתאות לבנייה עצמית
יועץ משכנתאות מקצועי ובעל ניסיון יודע ללוות את הלקוח בבניה עצמית לאורך כל הדרך, תוך שמירה על קשר והדרכה צמודה כדי לעמוד בקריטריונים של הבנק ולשמור שהתקציב תמיד יהיה זמין לשלב הבא עד גמר הבנייה. באמצעות יועץ משכנתאות אישי ניתן גם לוודא שלא חורגים ממסגרת האשראי שהקצבנו לעצמנו מלכתחילה, אחרת ההחזר החודשי יהיה גבוה ועלול להוביל לקריסה. אסור לתת לחלום הבית הפרטי להפוך לנטל.

מחפש יועץ משכנתאות בבאר שבע?

לסיכום, כשיש עיניים חיצוניות שמביטות על העבודה שלנו, בודקות את התכנון הפיננסי שלנו, אנחנו יכולים לוודא שהתכווננו לקבל את המימון המתאים ביותר עבור עלויות הרכש והבנייה שלנו. הן מבחינת ניצול אחוזי משכנתא והן מבחינת לקיחת מרווחי עלויות נאותים בתנאים הטובים ביותר שיכולנו להשיג לעצמנו.